Jak zmniejszyć zużycie papieru?

Zanieczyszczenie środowiska to dzisiaj poważny problem, dlatego tak ważna staje się segregacja odpadów oraz recykling. Warto także pomyśleć ograniczeniu zużywanej ilości makulatury. Sprawdź jak łatwo można tego dokonać.

Często zapominamy jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają drzewa. Niestety jest ich coraz mniej, a wszystko przez to, że są one potrzebne do produkcji papieru. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób można temu zapobiec, jak ograniczyć zużywanie papieru. Jest to produkt, który nadaje się do powtórnego wykorzystania i powinniśmy być tego świadomi. Poza tym istnieje sporo kreatywnych sposobów, by z papieru zrobić coś przydatnego.

Dzięki zbiórce makulatury oraz jej przetwarzaniu nie tylko chronimy drzewa, ale także oszczędzamy inne surowce, takie jak woda czy ropa naftowa, a także energia elektryczna. Jedynym minusem jest to, że papier nie może być przetwarzany w nieskończoność, jak np. szkło. Po około sześciu cyklach włókna celulozowe kurczą się, sztywnieją i zaczynają się rozpadać. Mimo wszystko powinniśmy dbać o to, by ograniczać i odpowiednio segregować ilość produkowanego papieru.

Ograniczaj

W dzisiejszych czasach istnieje sporo możliwości, dzięki którym możemy stanowczo ograniczać zużywanie papieru. Głównie chodzi o urządzenia elektroniczne, takie jak komputer, telefony czy e-booki, które umożliwiają odczytywanie różnego rodzaju dokumentów czy książek. Możemy wykorzystać je jako notatniki czy zeszyt. Możemy także ograniczyć kupowanie tradycyjnych książek, zastępując je tymi na czytniku.

Zobacz ekologiczne źródła energii, w tym instalacje fotowoltaiczne, dostępne na stronie 4oze.pl

Internet daje wiele możliwości, aby zmniejszyć ilość używanego papieru. Zamiast zwykłej papierowej faktury może skorzystać z tzw. e-faktury. Rachunki może płacić online, dzięki czemu nie musimy korzystać z żadnych druczków oraz kopert. Różnego rodzaju dokumenty czy informacje także możesz odczytywać za pomocą Internetu.

Ograniczaj drukowanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele papieru jest w tym przypadku marnowanego. Przede wszystkim przed wydrukowaniem poszczególnych stron zastanówmy się czy rzeczywiście jest to nam potrzebne, czy nie możemy skorzystać z tego na komputerze. Warto także zadbać o to, by wykorzystać jak najwięcej miejsca – jeśli istnieje taka możliwość – drukuj dwustronnie.

Przekazuj stare książki dalej. Istnieje wiele punktów, w których możesz to zrobić. Niekiedy organizowane są również specjalne zbiórki, gdzie możesz przekazać zbędne książki z twojej biblioteczki. Możesz także spróbować je sprzedać na różnych forach lub do antykwariatu.

Ozdoby z papieru

Co ciekawe, z papieru można zrobić także wiele ciekawych dekoracji. Wystarczy odrobina pomysłowości oraz czasu. W Internecie można znaleźć wiele inspiracji i wskazówek, w jaki sposób robić ozdoby z papieru. Bardzo ciekawe i efektowne jest wykorzystanie papieru w taki sposób, że przypomina on wiklinę. Możemy w ten sposób wykonać ozdobne kosze, miski czy inne przedmioty. Poza tym to świetny materiał, który możemy wykorzystać do pakowania prezentów.

One Reply to “Jak zmniejszyć zużycie papieru?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *