Gdzie warto żeglować w Chorwacji?

Chorwacja jest jednym z najpiękniejszych miejsc, które warto obejrzeć w sezonie wakacyjnym. Oferuje ona piękną pogodę, wspaniałe widoki, bogatą linię brzegową. Dlatego wielu turystów decyduje się na spędzenie urlopu, pływając po chorwackich wodach.

Taka forma wypoczynku jest nie tylko fascynująca, ale także zapewni nam wiele wrażeń. Jednak trzeba wiedzieć gdzie powinniśmy się udać wyczarterowanym jachtem. Wybór tras w Chorwacji jest olbrzymi. Posiada ona liczne wyspy i długie wybrzeże. To pozwala na szeroki wybór miejsc, w które możemy się udać w rejs.

Regiony w Chorwacji

Dalmacja Północna jest regionem o bardzo dużej liczbie wysp. Jednymi z najpopularniejszych są Pag, w którym znajduje się gotycka bazylika,rzymski akwedukt i Dugi Otok. Posiadają one liczne zatoki, klify, plaże. Zwiedzimy tu parki narodowe – rzeki Krka z 7 wodospadami, Paklenica oraz archipelag Kornatów, który składa się z wysp, obszarów skalistych i porośniętych makią oraz trawą.

Dalmacja Południowa posiada archipelag wysp Elfackich. Ponadto znajduje się tu popularny port Dobrownik zwany “perłą Adriatyku”. Posiada wiele ciekawych miejsc do zwiedzania – klasztor Franciszkanów, pałac Sponza, kościół św. Błażeja, organizowane są również liczne imprezy. Jednak miasto to jest bardzo zatłoczone w okresie letnim i ceny potrafią przyprawić o ból głowy. Można tu zobaczyć Kroćulę, górzystą wyspę, w której urodził się znany podróżnik Marco Polo. Trasa rejsu liczy około 170 Mm.

Dalmacja Środkowa charakteryzuje się występowaniem masywów górskich. To tu znajduje się znane miasto i port Hvar ze starym rynkiem, katedrą św. Stefana, twierdzą Spanjol, Split, który zachwyca starówką z pałacem Dioklecjana, różnymi zabytkami i szerokim wachlarzem atrakcji, a także Torgir wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Można tu zobaczyć stare miasto, mury obronne i aleję z palmami. Trasa rejsu wynosi około 190 Mm.

Spędź wakacje w atrakcyjnej formie – czarter jachtów Grecja z sevenseas.pl

Zadar jest miejscem wartym odwiedzenia. Możemy tu zwiedzić rzymskie forum, place 3 i 5 studni, przedromański kościół św. Donata, kościół św. Marii. Znany jest również z międzynarodowego festiwalu teatralnego “Zadar Snów”, a także z festiwalu artystycznego – “Kalelarg Art. Street”.

O czym warto pamiętać?

Wybierając się w rejs, warto wyznaczyć sobie odpowiednią trasę. Doświadczony żeglarz łatwo poradzi sobie z tym zadaniem. Jednak jeśli są to nasze pierwsze wakacje w regionie Chorwacji, powinniśmy skorzystać z przygotowanych i znanych tras. Często możemy je znaleźć na stronach internetowych niektórych ośrodków wypoczynkowych czy nawet marin. Warto również dokładnie rozplanować sobie czas rejsu i zwiedzania.

Zanim ruszymy należy zapoznać się z pogodą i panującymi warunkami na morzu, by nic nas nie zaskoczyło podczas podróży. Ponadto powinno się znać przepisy celne i prawo na morzu.

Przedstawione wyżej atrakcje i miasta nie są jedynymi występującymi na trasach rejsów po chorwackich wodach. Są to jedne z bardziej znanych i często odwiedzanych miejsc. Przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić, które zabytki i obszary są dla nas szczególnie atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *