Oświetlenie podszafkowe – co wybrać?

Oświetlenie podszafkowe stało się niezwykle popularne. Najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni, gdzie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie blatów, zlewu czy kuchenki. Jaki rodzaj oświetlenia możemy wybrać? Co będzie najlepsze?

Kuchnia to miejsce, w którym potrzebujemy kilku źródeł światła. Oprócz lampy umieszczonej na suficie niezbędne może okazać się również oświetlenie miejscowe, które będzie padało na blaty, kuchenkę czy zlewozmywak. Odpowiednie światło ułatwi nam czas spędzony w kuchni, poza tym taki rodzaj oświetlenia może całkowicie zmienić klimat oraz wystrój całego pomieszczenia. Wszystko zależy od tego w jaki sposób umieścimy konkretne źródło światła oraz na jaki rodzaj lamp się zdecydujemy.

Oczywiście ten rodzaj oświetlenia nie musi być stosowany wyłącznie w kuchni. Światło umieszczone pod szafkami będzie doskonale wyglądać w salonie czy w sypialni. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać, ponieważ zbyt wiele punktów świetlnych może dać odwrotny efekt od oczekiwanego. Najczęściej stosujemy ten typ oświetlenia w kuchni, ponieważ to tam niezbędne jest miejscowe oświetlenie, które pomaga nam w wykonywaniu różnych czynności.

Na stronie https://www.e-klosz.pl/plafony-sufitowe/ znajdą Państwo wiele plafonów sufitowych – warto sprawdzić!

Rodzaje oświetlenia podszafkowego

Decydując się na oświetlenie podszafkowe możemy wybrać lampy halogenowe. Emitują jasne i przyjemne światło, które doskonale oświetli wybrane punkty w kuchni. W porównaniu do tradycyjnych żarówek, wykazują wyższą sprawność oraz żywotność. Poza tym są one energooszczędne. Posiadają niewielki rozmiary, dzięki czemu można umieścić je w specjalnych oprawach, które będą stanowić dodatkową dekoracje w kuchni. Niestety ten rodzaj oświetlenia wymaga wywiercenia w szafkach kuchennych specjalnych otworów. Poza tym halogeny podszafkowe mogą szybko się nagrzewać.

Innym, równie popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm LED pod szafkami kuchennymi. Ten rodzaj oświetlenia również charakteryzuje się wysokim poziomem energooszczędności, sprawności oraz długim czasem użytkowania. Mogą one emitować wiele kolorów światła. Montaż taśmy pod szafkami nie wymaga wiercenia specjalnych otworów. Diody wystarczy przykleić w odpowiednim miejscu. Poza tym listwę można umieścić na dowolnej długości. Oświetlenie LED jest bardziej ekologiczne, ponieważ nie posiada w swoim składzie rtęci oraz innych szkodliwych substancji. Umieszczając taśmę w kuchni warto pamiętać o tym, by wybrać modele wodoodporne, z powłoką silikonową.

O czym warto pamiętać?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by oświetlenie współgrało z innymi elementami wyposażenia. Jeśli zamierzamy umieścić lampy halogenowe powinniśmy zadbać o odpowiednie oprawy, które dopasują się do rodzaju szafek. Ważne, by lampy były funkcjonalne, a zarazem wpływały na wystrój całego wnętrza.

Pamiętajmy również o tym, by strumień światła skierowany był pod takim kątem, by nie oślepiał osób przebywających w kuchni. Poza tym istotne jest to, aby oświetlenie podszafkowe uniezależnione było od światła ogólnego. Lampy halogenowe czy pasek LED powinien posiadać oddzielne włączniki.

One Reply to “Oświetlenie podszafkowe – co wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *