Kiedy zdecydować się na franczyzę?

Franczyza to ciekawe rozwiązanie, które z pewnością powinien rozważyć każdy planujący rozkręcenie własnego biznesu. W ostatnich latach liczba punktów działających na takich zasadach wzrosła kilkunastokrotnie. Z całą pewnością jest to najlepszy dowód na skuteczność takiej formy prowadzenia działalności. Kiedy szczególnie opłaca się rozpocząć współpracę z uznaną marką?

Kiedy brakuje doświadczenia

Bycie szefem to wyzwanie. Nawet wówczas kiedy prowadzi się niewielki biznes o lokalnym zasięgu. Franczyza bywa tu rozsądnym pomysłem na start. Z jednej strony franczyzobiorca otrzymuje bowiem realne, wieloaspektowe wsparcie od ludzi bardziej doświadczonych. Z drugiej wciąż ma dosyć dużą swobodę działania. Samodzielnie podejmuje wiele decyzji, do tego uczy się współpracy z zespołem i zarządzania zasobami ludzkimi.

Raporty, informacje, i aktualności na temat franczyzy – Franczyza w Polsce – sprawdź

 

Początkujący przedsiębiorca to często osoba pozbawiona doświadczenia w budowaniu relacji z partnerami biznesowymi. Dużo bierze się tu do siebie, trudno też o umiejętności negocjowania czy chodzenia na kompromisy. Pracując dla dużej marki działa się pod swoistym parasolem ochronnym, a w międzyczasie zdobywa doświadczenie oraz przydatne zdolności.

Działalność w obrębie konkretnej branży

Baza sieci franczyzowychto zestawienie, na podstawie którego szybko można się przekonać, w jakich branżach franczyza ma największe szanse na sukces. Jednocześnie są to te sfery działalności, gdzie osiągnięcie sukcesu na własną rękę może okazać się szczególnie trudne. Najwięcej punktów franczyzowych prowadzi sprzedaż produktów spożywczych oraz odzieżowych. Sporym zainteresowaniem cieszą się też lokale gastronomiczne.

Nie oznacza to jednak, że w innych branżach franchisingnie ma prawa się udać. Dobrym przykładem jest tu chociażby sprzedaż materiałów budowlanych i remontowych. A zatem chcąc prowadzić działalność w konkretnej branży, warto wcześniej upewnić się, jak duży udział ma w niej franczyza. Jeżeli okaże się, że na danym rynku działa kilka silnych marek, wówczas ciężko będzie z nimi konkurować. Być może lepiej się wówczas przyłączyć.

Szukając pomysłu na biznes

Zbudowanie firmy od podstaw wydaje się spełnieniem marzeń. Jednak w wielu przypadkach takie plany raczej prędzej niż później mierzą się z brutalną rzeczywistością. O sukcesie szybko się wówczas zapomina, wyzwaniem pozostaje natomiast przetrwanie z miesiąca na miesiąc. Chcąc uniknąć takiej brutalnej i wyczerpującej walki, warto skorzystać z franczyzy. Chociażby po to, aby mniejszym kosztem sprawdzić się w roli szefa. Wbrew pozorom nie każdy się w niej odnajdzie. Dlatego nie ma co porywać się z motyką na słońce, lepiej zainwestować w sprawdzony już pomysł.

Franczyza to także dobry plan dla każdego, kto szuka dla siebie jakiegoś ciekawego projektu. Nie trzeba wówczas opracowywać własnego pomysłu na biznes, a potem mozolnie wcielać go w życie. Współpracując z franczyzodawcą, większość informacji otrzymuje się już na starcie. Jest to wiedza potwierdzona doświadczeniem oraz badaniami, na które pojedynczego przedsiębiorcę nie stać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *